Vajinismus Tedavisi


Unutmayınız ki, vajinismus tedavi edilmediği müddetçe kendi başına çözümlenmeyen ve ailelerin hayatlarını mahveden bir problemdir. Pek çok aile yıllarca bu sorunlarının üstünü kapatarak görmezden gelmektedirler. Bu sorunun ertelenmesi zamanla daha fazla zorluk doğurur.
Yine unutmayınız ki, doğru tedavi kliniğinde ilk kez görüşmeye gitmek bile tedavinin yarısı demektir. Bunun için çiftlerin bir an önce harekete geçmelerini ve araştırdıkları uygun bir vajinismus kliniğinde tedavilerine başlamalarını önermekteyiz.
Vajinismus tedavisinde genelde kızlık zarı alınması (himenektomi), ilaç tedavisi, uzun psikoterapi seansları gibi invaziv, karmaşık, uzun tedavilere ihtiyaç yoktur. Hatalı tedaviler, uzun tedavi süreçleri, cerrahi işlemler hastanın gözünü korkutur, tedaviye inancını kaybettirir.  Sonrasındaki tedavi aşamasını da zorlaştırır. Bu nedenle vajinismus tedavisine başlamadan önce çok iyi araştırma yapılmalıdır.
Ağrı’da vajinismus tedavisi hizmeti veren merkezimizde tedavi süreci ortalama 2-3 saat sürmekte, bunu hastanın durumuna, isteğine ve doktor muayene sonucuna göre 1-3 seans a bölerek vermekteyiz. Hastalarımızın % 90 bu süre içinde çözüme kavuşmakta, nadiren bu üç şartı yerine getiremediğimiz hastalarda seans 4-5 e kadar uzayabilmektedir. Başvuran hastalarımıza bilgilendirme görüşmesi ücretsiz tedaviyi uygulayan doktorumuz tarafından yapılmakta hasta karar verirse aynı gün seansa başlanmaktadır.
Vajinismus tedavisinde amaç hastanın sadece cinsel birleşmesini sağlamak olmamalıdır. Çünkü kadınların pek çoğunda kliniğe başvurmasa bile cinsel isteksizlik ve orgazm olamama problemi vardır. Bu nedenle vajinismus tedavi merkezimizde vajinismus tedavisinin yanında hastalara sonrasında bu sıkıntılar ortaya çıkmaması için eğitim verilmektedir. Hastanın sonraki takiplerinde bu problemleri sorgulanmakta varsa problemleri çözümleri açısından hasta tekrar değerlendirilmektedir.
Vajinismus tanısı nasıldır?
Vajinismus hastalığının % 98 inde fiziksel bir problem yoktur. Çocukluk döneminden itibaren yanlış verilen mesajlar, katı, kuralcı aile yapısı, korumacı aile, ilk gece ile ilgili anlatılan hikayelere bağlı  bilinç altına yerleşen olumsuz düşünceler vajinismusa sebep olur. Vajinismus  kesin tanısı altta yatan fiziksel bir problemin varlığını ekarte ederek konulur. Tanı için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene  şarttır. Vajinismus tanısında ağrılı cinsel birleşme olan disparoni, vajinal doğumsal gelişim bozuklukları gibi durumların ayırt edilmesi gerekir.
İlk gece korkusu ve Vajinismus
İlk gece korkusu, ilk ilişkiden korkma evlenmeden önce genç kızlarımız çevreden ilk ilişki ile ilgili duyduğu çok ağrılı olması, aşırı kanama gelmesi, hatta hastanede dikiş atılması, ilişki sırasında kilitli kalınması gibi  duyumlar , bazen internette araştırıp okuduğu yazılardan etkilenerek yaşadığı  bir  durumdur.  İlk ilişki ile ilgili   anlatılan veya okunan durumların çoğu hurafeden ibarettir.  Kadının  ilk gece korkusu varsa ve eşi yeterince ön sevişme ile onu hazırlamaz ise kasılarak  ilişkiye başlar. Bu durumda eşi zorlayıcı olursa  yoğun bir baskı, sonra yanma hissedebilir. Eşi devam ederse kızlık zarı yırtılmasına ilave vajen mukozasıda yırtılır ve aşırı kanama olabilir.
Normal şartlarda ilk ilişkide kadınların hissedeceği kaslardaki gerilmeye bağlı bir miktar kasılmadır. Daha sonraki denemelerde bu baskı da kaybolur. Tamamen ağrısız bir cinsel birleşmeye döner.
Vajinismus hangi sıklıkta görülür?
Vajinismus hastalığı tüm dünyada çok farklı sıklıkta izlenen bir rahatsızlıktır. Avrupa ülkeleri gibi kadın ve erkek eşitliğinin sadece teorikte kalmadığı ülkelerde % 1 in altında iken bizim gibi kapalı toplumlarda  % 10 un üzerinde görülür. Yani 8 evli çiftin 1 i karşımıza vajinismus olarak çıkar.
Türkiye de vajinismusa sebep olan etkenler nelerdir?
Türkiye gibi ülkelerde erkek ve kadının yetiştirilme tarzı çok farklıdır. Erkek çocukları büyütülürken ‘’ erkeğin malı meydandadır’’ derken kız çocuğuna  ‘’ ayıp olur hemen kapat ‘’ denir. Biraz büyürler erkek çocuğuna ‘’kaç kız arkadaşın var’’ kızına erkeklerden uzak dur, konuşma der.  Yetişkin erkekler için çıktığı kızlar elinin kiridir, erkek çapkındır.  Aynı şeyi kadın yapsa direk orospu dur. Kız çocukları cinsel kimlik oluştuğu 3-4 yaşlarından itibaren çevreden hep kapat , ört, koru, sakla  duyumlarını alırlar.
Minel kliniğe gelen hastaların bir kısmı ‘’bizim ailemiz katı, kuralcı, baskıcı değildi ‘’ derler. Fakat onlara sorduğumuzda bu gibi duyumları, büyüklerden, komşudan,  televizyon dizilerinden duymadınız mı ? sorusuna evet duyduk  derler. Toplumumuzun pek çok bize kattığı güzel olumlu şeyler olduğu gibi  vajinismus hastalığını tetikleyebilen  kültürel olumsuzluklar da vardır.
Vajinismus ve ilişkiye girememe nedir?
Vajinismus ve ilşkiye girememe benzer şekilde kullanılan terimlerdir. Fakat vajinismus ister ilk, ister sonradan gelişen  bilinç altı korkulara bağlı  istemsiz kasılarak cinsel birleşmeye izin vermeme durumudur.  İlişkiye girememe ise  ilişki sırasında ağrı duyarak yani disparoni dediğimiz fiziksel durumu da kapsayan daha geniş kapsamlı kullanılan bir terimdir. Disparoni dediğimiz cinsel birleşmenin ağrılı olması  vajinit, bartolin absesi, vulva enfeksiyonları, servisit gibi  çeşitli enfeksiyonlar, doğum sonrası kalan yara izleri,  endometriozis hastalığı , menapoz ve emzirme döneminde görülen kuruluk  gibi sebepler sayılabilir. Sorun ortadan kaldırıldıktan sonra cinsel birleşme mümkün olur. Fakat süreç uzarsa hastada sekonde vajinismus gelişebilir.
Vajinismus tedavi süreci nasıldır?
Hasta ilk geldiğinde hasta ailesi ve eşi ile ilgili ayrıntılı öykü alınır. Bu öyküde vajinismus tedavisi için gelen hastanın çocukluğu, aile yapısı, cinsellikle ilgili bilgisi, aile yapısı, ilk gece korkusu, kadın genital anatomi bilgisi, vajinismus hakkında bilgisi, önceki tedavi tecrübeleri gibi konuları kapsar.  Sonrasında hastaya ağrısız, gözle yapılan kısa süreli bir muayene uygulanır. Burda hastanın kızlık zarı yapısına bakılırken hastanın tepkisi, vajinismus derecesi de belirlenmiş olur. Bu muayenede kesinlikle herhangi bir alet kullanılmaz ve ağrı vermez. Bu jinekolojik muayene sonrası hasta isterse aynı gün tedavi için seanslara başlanabilir.
Vajinismus hastasında jinekolojik muayene şart mıdır?
Vajinismus hastalığı tedavisinde% 98 psikolojik kökenlidir. Fakat % 2 hastada fiziksel bazı sebepler vajinismusu ortaya çıkarabilir veya vajinismus zannedilebilir. Bu nedenle vajinismus olduğundan şüphelenen bir kadın ilk gideceği uzman vajinismus tedavisi de uygulayabilen bir kadın doğum uzmanı olmalıdır.
Ankara’da, vajinismus tedavisi için kliniğimize başvuran hastalarımızdan sadece 1 hastada vajinal agenezi yani vajenin tam kapalı olması, bir hastada da kızlık zarında anatomik olarak ilişkiye uygun açıklıkta olmadığını tespit ettik. Çok sayıda hastada çeşitli enfeksiyonlar ve buna bağlı yanma ağrı şikayeti vardı.  Burdan anlaşşılacağı gibi fiziksel sebeplerin çoğu ilaçla düzeltilir. Çok az hastada cerrahi bir müdahale gerekir. Bu nedenle size kızlık zarı ile ilgili ameliyat önerilirse mutlaka bir uzman fikri daha alın.
Vajinismusta muayene nasıldır?
Vajinismus belirtileri yaşayan hasta  cinsel birleşmeden korktuğu gibi  vajinaya uygulanacak tampon, fitil, parmak, ultrason, jinekojik muayene aleti gibi her şeyden korkar  kaçınır. Neyse ki vajinismus hastasının muayenesi sadece 15-20 saniye süren küçük kız çocuklarının muayenesi gibi sadece gözle yaptığımız ağrısız, acısız bir muayenedir.
Jinekolojik muayenede kızlık zarı yapısı görülür, hastanın vajinismus derecesi tespit edilir, tedavi planlanır. Kliniğimizde uygun hastalarda ilk muayene ile birlikte seansa başlayabiliyoruz. Böylece 2.  Seanslarında sonra pek çok hasta ilişkiye hazır hale geliyor. Son muayenemizi de normal jinekolojik muayene ile sonlandırıyoruz.  Başvuran çoğu hastamız 2. Yılı geçtiği ve çocuk isteği olduğu için onunla ilgili bilgi ve gerekirse tedavi planı da yapıyoruz.
Minel klinik olarak vajinismus belirtileri yaşayan ve vajinismus hastalığından şüphelenen çiftlere çukurambar-ankarada ki merkezimizde yardım etmekteyiz. Kiniğimizi arayarak, mail ile bilgi alan hastalara ücretsiz görüşme randevusu ayarlayarak kafalarındaki soruları cevaplayıp rahatlamasını isterse muayene  ve seans randevusunu veriyoruz. Her nerde yaşıyorsanız yaşayın bu konuda tecrübeli bir hekime başvurun, cerrahi önerilirse mutlaka ikinci bir doktordan gerekliliği ile ilgili teyid alın.
Vajinismus hastasında jinekolojik muayene nasıl yapılır?
Vajinusmus hastalarında genelde jinekolojik muayene gözle yapılan ağrısız acısız bir muayenedir. Kızlık zarı yapısına ve vajinismus derecesine bakılır. Spekulum muatenesi, vajinal ultrason incelemesi mümkün olmaz. Bu grup hastalarda illede bakılması gerekiyorsa muayene ancak genel anestezi altında, tam olarak yapılabilir. Vajinusmus olan hastalarda vajinusmus tedavisinde yol almadan muayene için zorlanmamalı. Aksi taktirde vajinismus tedavisini de güçleştirir.
Vajinismus hastalarının en önemli çekincesi ağrı beklentisidir. Bu nedenle hastalar tedavi sürecini hep erteleme eğilimindedir. Vajinismus hastasında vajinismus tedavisi sırasında muayene ve seanslar AĞRISIZDIR. Jinekolojik muayene 2-3 yaşında kız çocuklarına yapıldığı gibi gözle ve dokunarak yapılan kızlık zarı yapısı ve vajinismus hastalığının derecesini tespit etmeye yönelik bir  muayenedir. Vajinismus hastasında jinekolojik muayenede kullandığımız spekulum ve vajinal ultrason gibi aletler kullanılmaz ve gerek te yoktur. Biz normal muayenemizi seanslar bittikten sonra hastanın korkusunu çözdükten sonra planlıyoruz.
Vajinismus hastası, Ağrı’da bulunan Tıp merkezimize geldiklernde en çok hangi şikayetlerle başvurur?
Vajinismus hastaları ile ilk görüşmede bize anlattıkları şikayetleri cinsel birleşmeden korkma ve ağrı, acı olacak düşüncesi ile kasılma davranışıdır.  Hastaların cinsel birleşme öncesi yakınlaşmada hiç bir sıkıntısı yokken birleşme anı geldiğimde ağrıdan korkarak istemsiz bir şekilde bacaklarını kapatarak ilişkiye engel olur.
Vajinismus hastalarının pek çoğu cinsel birleşme dışında vajen girişine dokunamama, eşine dokundurmama, vajinal fitil uygulayamama, jinekolojik muayene olamama şikayeti vardır. Vajinismus hastalığının süresi uzadığında, genelde 2 yıl geçtikten sonra cinsel yakınlaşmadan kaçınma, isteksizlik, orgazm olamama gibi cinsel sorunlar başlar. Bu nedenle Ankara’da ki kliniğimizde vajinismus tedavisi olarak bu sorunlar başlamadan vajinismustan kurtulursunuz.
Vajinismus kesin tanısı nasıl konulur?
Vajinusmusun cinsel birleşmeye yönelik basit fobik kaçınmadan vajinal girişi engelleyen fiziksek bir durum varlığından ayırt edilmelidir. Bu nedenle vajinusmusun tanısı ancak pelvik muayene sonrası konulabilir. Pelvik muayeneyi vajinusmus konusunda vajinismus tedavisini tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı gerçekleştirmelidir.
Vajinismus hastalığının %98 inde fiziksel bir problem yoktur. Çocukluk döneminden itibaren yanlış verilen mesajlar, katı, kuralcı aile yapısı, korumacı aile, ilk gece ile ilgili anlatılan hikayelere bağlı  bilinç altına yerleşen olumsuz düşünceler vajinismusa sebep olur. Vajinismus  kesin tanısı altta yatan fiziksel bir problemin varlığını ekarte ederek konulur. Tanı için kadın hastalıkları ve doğum  uzmanı tarafından yapılan jinekolojik muayene  şarttır. Vajinismus tanısında ağrılı cinsel birleşme olan disparoni , vajinal doğumsal gelişim bozuklukları gibi durumların ayırt edilmesi gerekir.
Vajinismus tedavisinin başarısını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?
Hastada oluşan cinsel birleşmeden fobik kaçınma davranışıdır. Hastada öncesinde var olan acı ağrı korkusu ilk gece korkusu veya birleşme sırasında hissedilen acı bu kaçınmayı tetikler.
Vajinismus tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?
Kliniğimizde vajinismus tedavisi, bilişsel, davranışsal terapi uygulanmaktadır. Bu konuda çalışma yapan jinekolog Masters vajinismusun uzun ve karmaşık tedavi süreçlerine gerek kalmadan kısa sürede çok başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini bulmuştur. Bizim tecrübelerimizde bu yöndedir.
Vajinismus tedavisinde Ağrı’da ki kliniğimizde hastalarımızın pek çoğuna gevşeme egzersizleri ile birlikte başkangıç bazen orta düzeyde hipnoz da uygulamaktayız. Bu hastalarımızın pozitif telkinlere daha iyi cevap vermesini sağlamaktadır.
Hastalarımızın bir kısmında pelvik kas kontrolünü daha iyi sağlaması ve korkularını azaltmaya yönelik nöral terapi yöntemi de eklenebilmektedir. Nöral terapi vajinismus dışında kadın hastalıkları ile ilgili kısırlık, adet  ağrısı, gebelik bulantısı… gibi pek çok alanda kullanıma giren yeni bir yöntemdir.
Vajinismus tedavisinde nadiren küçük operasyonlara  ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hastalarımızın ancak %1 i gibi çok küçük oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğunluğu Kızlık zarı ile ilgili olmakta ve 10 dakikalık hasta uyutulurken yapılan bir işlemdir. Hasta sonrasında herhangi bir rahatsızlık hissetmemektedir.
Çok nadir hasta grubunda botoks uygulaması 15 dakika içinde hastanın tekrar pelvik kaslarını kasmamasını sağlayarak vajinismusta çözüm sağlayabilir. Fakat burda  botoks etkisi azaldığında tekrar vajinismus probleminin karşımıza çıkmaması için bilişsel davranışsal tedavinin eklenmesi gerekir.
Vajinismus tedavisinde amacımız hastanın cinsel haz duyabildiği ağrısız sağlıklı cinsel birleşme sağlamasıdır.
Ağrı’da vajinismus tedavisi
Vajinismus tedavi edilmezse sonsuza kadar sürebilecek bir rahatsızlıktır. Vajinismusu tedavi etmek için atılan her adım dikkatle seçilmelidir. Atlan adımlarda yaşanan olumsuzluklar hastanın tedaviye inancını kaybetmesine, tedaviden uzaklaşmasına ve vajinismus derecesinin artmasına sebep olabilir. Bu nedenle vajinismus tedavi başlangıcında hastaya kesin kalıcı ve kısa sürede çözülebilecek bir problemi olduğu anlatılmalıdır.
Vajinismus tedavisine başlamadan önce vajinismus nedir, sebepleri nelerdir, nasıl belirti verir, tanısı nasıl konulmalı onu iyi bilmeliyiz. Vajinismus kadın cinsel problemleri içinde en hızlı ve başarılı tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yeter ki hasta tedaviye karar versin ve eşinin desteğini, yanında olduğunu hissetsin.
Vajinismus 15 dakikada tedavi edilir mi?
Dünyada milyonlarca kadın vajinismus olup, tanı alamadan veya uygun tedavi uygulanamadığı için vakit kaybetmektedir. Hala tıp fakültelerinde veya uzmanlık eğitimi sırasında bir rahatsızlık olarak kabul edilerek eğitim verilmemektedir. Son zamanlarda özellikle medyada popüler olması uzmanların bu konuya daha dikkatli eğilmesini sağlamıştır. Vajinismus vajinal girişin ağrılı veya imkansız olma durumudur. Kesin tanı jinekolojik muayene ile olası fiziksel sebepleri ekarte edilmesi ile konulur.

Vajinismus tedavisinde son zamanlarda popüler olan tedavi şekli bilişsel davranışçı tedavi modelidir. Bu tedavi ile hastalar 2-3 gün gibi kısa sürede tama yakın tedavi edilmektedir. Fakat dirençli vakalarda bazen bu tedavi şekli yetersiz kalmaktadır. Vajinal birleşmede ağrı beklentisi ile oluşan istemsiz ve kontrolsüz reflex kasılma davranışı bazen bilinen tedavilere cevap vermez. Neyse ki bu durum çok nadir görülür.
1997 yılında ilk kez vajinismus tedavisinde botox uygulaması rapor edilmiştir. Botox kozmetik amaçlı veya migren gibi pek çok sağlık probleminde medikal amaçlı kullanılan bir tedavi şeklidir. Vajinismusta kullanımı ile hastalarda aynı gün başarılı cinsel birleşme görülür. Botox uygulaması özellikle bilinen tedavilere yanıt vermeyen ağır, dirençli vakalarda uygulanması ve 15 dakika gibi kısa sürede etkilemesi açısından uygulamaya girmiştir. Fakat bu tedavideki en önemli handikap hastaların % 60 ında 2 ay gibi bir süre sonra vajinismusun tekrarlamasıdır. Biz kliniğimizde özellikle botox tedavisi gereken haslarda tekrarını önlemek için belli bir süre sonra tekrar görüp uygun olan farklı bir tedaviyi de ekliyoruz.
Sonuç olarak vajinismus tedavisinde uygulanan ve çok kısa sürede cevap alınan bir tedavi şekli mevcut. Hangi hastalara botox uygulanır ve vajinismus tekrar etmemesi için neler yapılması gerektiğine karar verilir,  hasta ve yakını bu konuda bilgilendirilmelidir.
Vajinismusu ertelemeyin!
Vajinismus % 100 tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Vajinismus hastaları hiç bir ilaç, cerrahi müdahale, uzun psikoterapi seanslar olmadan kısa sürede kalıcı düzeltilebilen bir problemdir. Burada hasta ve doktorun uyum içinde çalışabilmesi, hastanın tedaviyi istemesi yeterlidir.
Ne yazık ki vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Hastalar ilk problemle karşılaştıklarında ilk tepkileri fiziksel bir problem olup olmadığıdır. Her şeyin yolunda olduğunu öğrenen hasta ve eşi zamanla bu problemin düzeleceğini düşünerek bekler.  Her gelen yeni hafta hasta kendini ilişkiye hazır hissettiğini bu sefer başaracağını düşünür. Fakat sonuç aynıdır. Bu durum çiftin cinsel birleşmeden kaçınmasına,  kadının içe kapanmasına,  aralarındaki her tartışmayı vajinismusa bağlamalarına sebep olur.  Çift bu durumu çevreleri ile paylaşamadıkları için  nerden nasıl yardım alacaklarını bilemezler.

Uzun süreli vajinismus problemi yaşayan hastalar içinde daha önce tedaviye başvuran ve her yanlış ve başarısız tedavi girişimi tedavinin ertelenmesine sebep olmuş olabilir. Bu yanlış ve başarısız tedaviler içinde kızlık zarı alınması gibi cerrahiler,  genel anestezi eşliğinde birlikte olunması,  aylar süren psikoterapi seansları, gereksiz ve etkisiz ilaçlar kullanımı sayılabilir.  Bazen de vajinismus tedavisi yapan doktorun problemi çözemeyince hastaya vajen açın ters, çözülsede her zaman ağrın olacak gibi olumsuz ifadeleri hastanın tedaviye inancını kaybetmesine sebep olabilir.
Vajinismus hastalığında kızlık zarı alınması gerekir mi?
Vajinismus hastalarının çok büyük çoğunluğu psikolojik bazı sebeplere bağlı ortaya çıkar. Çok azında fiziksel problemler eşlik eder. Bu fizikel problemlerin içinde bazen kızlık zarının bazı anatomik çeşitleri vajinismus hastalığının sebebi olabilir.  Jinekolojik muayene ile vajinismus hastalığına sebep olduğu düşünülen kızlık zarı 10-15 dakikalık bir işlemle açılabilir. Bu işlem anestezi altında yapıldığı için hasta hiçbir şey hissetmez.  Fakat bu gibi cerrahi işlemler vajinismus hastalarının çok çok azında gereklidir. Çünkü  kızlık zarı ve vajen esnek dokulardır. Tedavi sırasında hiç bir müdahale gerekmeden esneyip açılabilir.
Kızlık zarı ile ilgili ameliyat önerildiyse kabul etmeden önce mutlaka başka bir uzmanın görüşünü almanızı öneririz.
Vajinismus hastası ne hisseder?
Vajinismus hastalığı hasta için beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Yani hasta bu hastalığı bilse veya ilk cinsel birleşmeden korksa bile her kadının yaptığı cinsel birleşmeyi yapabileceğini düşünerek cinsel ilişkiye başlar.  Fakat cinsel birleşme anı geldiğinde sürpriz bir şekilde vajinismus hastalığı ile tanışır.
İlk başta vajinismusu inkar eder, zamanla düzeltebileceğini düşünür. Ama her olumsuz denemeler hayal kırıklığını artırır. Vajinismus hastalığını düşünmediği bir gün bile geçmemeye başlar. Kimse ile baylaşmadığı için giderek içe kapanır. Eşine karşı kendini suçlu hisseder.
Vajinismus hastası bazen ilişkiye engel olan anotomik bir sıkıntı olduğunu düşünerek bir kadın doğum uzmanına başvurur. Fiziksel bir problem olmadığını öğrendiğinde kendi kendine düzeltme yoluna gider. Fakat vajinismus hastalığı tedavi edilmezse sonsuza kadar sürebilecek bir hastalıktır.
Vajinismus hastalığı aile veya arkadaşlarla konuşulabilen, paylaşılabilen bir hastalık değildir. Bu nedenle hasta  sadece kendinde ya da çok az insanda böyle bir rahatsızlık görüldüğünü düşünerek yalnızlaşır. Tedavi ettiğim bir hastam tedavi bitiminde ablası ile durumu paylaştığında ablasının bu hastalıkla 3 yıl  yaşadığını öğrendi. Bu kadar sık görülen bu rahatsızlık belki en yakınınızda ki insanları etkilemiş olabilir.
Vajinismus hastasının eşi ne hisseder?
İlk cinsel birleşme denemesinde başarısızlıkla karşılaşan erkeklerin çoğu bunun eşlerinin geçici korkularına bağlı olduğunu düşünerek  zorlayıcı olmaz. Evlilik süreci içinde zamanla vajinismus hastalığını yenebileceklerini düşünerek bekler. Bu durum bazen tedavi sürecinin çok gecikmesine sebep olabilir.
Fakat her cinsel birleşme deneyimi sırasında vajende bir duvar varmış hissi ile karşılaşmak onlarda hayal kırıklığı hissini artırır. Bazı erkekler bu durumda eşini suçlar. Yeterince isterse vajinismusu yenebileceğini düşünür.  Kendisini yeterince sevmediğini, evliliklerinin tamamlanamadığını ve bundan da eşinin sorumlu olduğunu düşünür.
Bazı erkekler cinsel olarak yetersiz ve tecrübesiz olduğunu düşünerek kendini suçlamaya başlar. Süreç uzadıkça erkeklerde ereken boşalma, sertleşme problemleri ve isteksizlik gelişmeye başlar.
Vajinismus hastası en çok hangi şikayetlerle başvurur?
Vajinismus hastaları ile ilk görüşmede bize anlattıkları şikayetleri cinsel birleşmeden korkma ve ağrı , acı olacak düşüncesi ile kasılma davranışıdır.  Hastaların cinsel birleşme öncesi yakınlaşmada hiç bir sıkıntısı yokken birleşme anı geldiğimde ağrıdan korkarak  istemsiz bir şekilde bacaklarını kapatarak ilişkiye engel olur.
Vajinismus hastalarının pek çoğu cinsel birleşme dışında vajen girişine dokunamama, eşine dokundurmama, vajinal fitil uygulayamama, jinekolojik muayene olamama şikayeti vardır.
Vajinismus hastalığının süresi uzadığında, genelde 2 yıl geçtikten sonra cinsel yakınlaşmadan kaçınma, isteksizlik, orgazm olamama gibi cinsel sorunlar başlar.
Vajinismus hastalığının fiziksel sebepleri nelerdir?
Cinsel birleşmenin ağrılı veya imkansız olmasına neden olan tüm pelvik bölgeyi ilgilendiren hastalıklar olabilir.  Bunlar vajinit, vulvit, servisit, idrar yolu enfeksiyonu, pelvik enfeksiyonlar, bartolin absesi  gibi iltihabi durumlar, kızlık zarının yapısal problemleri, vajinal perde gibi doğumsal yapısal problemler, doğum sonrası, epizyo izi,  menapoza bağlı kuruluk  gibi sonradan gelişen rahatsızlıklar, endometriozis,  tümörler gibi sebepler sayılabilir.  Bu rahatsızlıkların bir kısmı vajen girişi ile ilgili bir kısmıda pelvik bölgede olup ilişkide ağrıya sebep olarak vajinismus hastalığının gelişimine sebep olur.
Vajinismusta fiziksel sebepler ortadan kaldırılırsa hastalık iyileşir mi?
Vajinismus hastalığının sebebi fiziksel bir sorun ise öncelikle onun tedavi edilmesi gerekir. Fiziksel problem düzeltildikten sonra vajinismus hastalığı düzelmez. Vajinismus hastalığı herhangi bir sebebe bağlı gelişen şartlı bir reflektir.  Bu nedenle bir kez vajinismus geliştikten sonra onun fiziksel engel ortadan kaldırılsa da düzelmesi mümkün değildir. Bu nedenle fiziksel sebeplere bağlı vajinismus hastalığında önce fiziksel problemler düzeltilir. Sonra vajinismus hastalığının tedavisine geçilir.
Vajinismus tedavi süresini etkileyen faktörler nelerdir?
Vajinismus tedavi süresini etkileyen en önemli durum hastanın artık tedavi olmayı istemesi, bu karalılıkta tedaviyi sürdürmesidir. Bunun dışında 2. Önemli nokta eşinin vajinismus tedavi sürecinde hastaya gösterdiği destektir.  Vajinismus derecesi tedavi sürecini ve tedavi de kullanılacak yöntemleri değiştirmez. Vajinismus tedavi süresini olumsuz etkileyen bir faktör daha önce denenmiş ve başarısızlıkla sonuçlanan tedavi girişimleridir. Hastanın tedaviye güvenini azalttığı için seans süresini uzatabilir.
Vajinismus hastaları ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?
Cinsel birleşme sırasında yapılan tepkilerin yeterince isterse düzeltebilecekleri
Vajinismus hastalarının bilinç altında erkeklere karşı düşmanlık beslediği
Vajinismus hastalığının histerik bir reaksiyon olduğu
Vajinismus hastalarının kızlık zarını aldıklarında hastalık belirtilerinin düzeleceği
Vajinismus hastalarının kas gevşetici, lokal anestezik kremler, alkol gibi sedatize eden bir şeyler aldıklarında düzelebileceği
Vajinismus derecesi arttıkça tedavi süresinin uzadığı
Kegel egzersizi ve Vajinismus
Kegel egzersizi vajina çevresini saran pelvik kasları güçlendirmek için yapılan egzersizdir. Pelvik taban kasları pelvis dediğimiz leğen kemiğinin tabanını çevreleyen önde mesane, ortada vajen, arkada rektumu destekleyen kaslardır. Vücudumuzda el, kol kasları gibi istemli hareket ettirebileceğimiz çizgili kaslardandır.
Normalde istemli bir şekilde kasıp gevşetebileceğimiz pelvik taban kasları vaJjinismus hastalığında kontrolden çıkar. Cinsel birleşme sırasında vücuttaki pek çok kas grubu ile birlikte bu pelvik taban kasları kasılır. Bu kasılmalar istemsiz, kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkar. Kegel egzersizi bu kas grubunu istemli kasıp gevşeterek güçlendirmemizi sağlar.
Pelvik taban kasları ne işe yarar? kasları güçlendirmenin bize faydası nedir?
Pelvik taban kasları nın kontrolünü sağlamak vajinismus hastalığının tedavisinde kullanılır. Cinsel birleşme sırasında istemzis harekete geçen kas grubunu istemli gevşetip, istemli kasmayı öğrenen hasta bunu ilişki sırasında kullanır. İlişki sırasında hissettiği baskı hissini bu şekilde yok edebilir.
Bunun dışında vajinismus hastalığının tedavisinin bitiminde ilişki sırasında kegel egzersizi ile bu kasları kasıp gevşettiğinde hasta eşinin boşalmasını ve kendisinin vajinal orgazm olmasını sağlar. Gebelik ve vajinal doğum bu kas grubuna zarar vererek  mesane, rahim ve arkada barsakların sarkmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelik ve doğum sonrası kegel egzersizi yapmak  bu dokulardaki sarkmaları önler. İlerde olabilecek idrar kaçırma, pelvik organlarda sarkmaların önüne geçilmiş olur. İlerleyen yaşla birlikte tüm dokularda olduğu gibi vajen dokusuda elastikiyetini kaybeder ve gevşeme görülür. Bu durumda hastalar vajinoplasti ameliyatı için başvurur. Eğer kegel egzersizi alışkanlık haline getirilirse böyle bir ameliyata ihtiyaç kalmaz.
Kegel egzersizi nasıl yapılır?
Hasta bu kası çalıştırmayı ilk  idrarını yaperken onu 5 saniye tutmaya çalışarak başlar. Bunu 2-3 kez idrarını yaparken dener ve nasıl kastığını öğrenir. Sonrasında yürürken ve otururkrn aklına geldikçe 5 saniye kasar ve sonra bırakır. Her seferinde en az 10 kez olmak üzere günde 50 kez yaparak başlar. İdrar kaçıma, mesane ve rahim sarkmalarında kegel egzersizini en az 150-200 kez yapmalıdır. Vajinismus hastalığında önemli olan kasların farkına varmasını sağlamak olduğu için öğrenmesi vajinismus tedavisi için yeteridir.   Egzersizler mesane boşken yani hastanın idrarı  yokken yapılmalıdır. Yoksa idrar yolu enfeksiyon riskini artırır.
Vajinismusun doğru destek tedavisiyle kesin olarak aşılabileceğini unutmayın.
Op. Dr. Sezgin Dursun tel: 0532 586 68 43
Ağrı vajinismus tedavisi, Van vajinismus tedavisi, Erzurum vajinismus tedavisi,Kars vajinismus tedavisi,Iğdır vajinismus tedavisi, Erciş vajinismus tedavisi, Bitlis vajinismus tedavisi, Vjinismus tedavisi, vajinismus nedir, vajinismus Ağrı, vajinismus Erzurum. Patnos vajinismus tedavisi, Doğubeyazıt vajinismus tedavisi, Diyadin vajinismus tedavisi, Ağrıda vajinismus tedavisi

© 2013 - 2017 Özel Ağrı Medicenter Tıp MerkeziTüm Hakları Saklıdır.